а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стреа

мн. стреи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2916
1. Дел од кровот што виси вон зградата.
Англиски: ledge Албански: strehë, parvaz
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Застана надвор, под стреа.
2. кров, засолниште
Англиски: shelter Албански: strehim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Под таткова стреа.
Изрази
(посл.) Лете кој седи под сенка, зиме под стреа.
(посл.) Женско кога се раѓа, стреите плачат.
И стреите имаат уши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК