а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрелец

мн. стрелци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8862
1. Оној што стрела со стрели.
Англиски: archer Албански: shigjetar
2. Оној што умее точно да стрела.
Англиски: sniper Албански: shigjetar
3. Војник извежбан во стрелање.
Англиски: private Албански: ushtar
Употреба: Воен термин
4. голгетер
Англиски: scorer Албански: shënues
Употреба: Спорт
Примери:
листа на стрелците
5. Зодијачко соѕвездие; зодијачки знак од 22 ноември до 21 декември.
Англиски: Sagittarius
Употреба: Астрономија
Изрази
(разг.) Волшебниот стрелец.
Слободен стрелец.