а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стреска

стрескаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53986
Наеднаш почне да треска.
Англиски: bang
Примери:
Стреска нешто во кујната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК