а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрескоти

стрескотат
Вид збор: Глагол, свршен
Одеднаш стропа, свика.
Примери:
Една вечер стрескори старецот: Прангите, брате!
Во кујната стрескотија садови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК