а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрефи

стрефат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15602
1. Удри точно во нешто; најде нешто или некого случајно.
Англиски: hit Албански: qëlloj
Употреба: Разговорно
Примери:
Фрли и го стрефи
Го стрефивме патот.
2. (се стрефи) Се најде некаде случајно, се случи.
Англиски: happen Албански: ndodh, qëllon, ngjan
Употреба: Разговорно
Примери:
Не се стрефив дома кога дошле да ме бараат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК