а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрешти

стрештат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24170
1. Одеднаш почне да трешти.
Англиски: roar Албански: ushton, kërcet
Примери:
По неколку секунди бомбата силно стрешти.
2. За гром, молња - удри, тресне.
Англиски: hit Албански: qëllon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ако сум грешник, нека ме стрешти рофја.
Изведенки
1. стрештува несв.
стрештуваат
2. стрештување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК