а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стригар

мн. стригари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што ги стриже овците.
Англиски: shearer
Употреба: Земјоделство
Примери:
Стригарите цел ден стрижат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК