а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрига

стригаат
Вид збор: Глагол, несвршен
За коњ, магаре, маска - мрда со ушите како знак на вознемиреност.
Примери:
Коњот стрига со ушите, како да има нешто во тревата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК