а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стригне

стригнат; стригни, стригнете; стригнав, стригнаа; стригнал; (ќе) стригнев, (ќе) стригнеа; *ќе) стригнел; стригнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. потстриже
Англиски: shear
Примери:
Берберот така го стригнал.
2. За коњ, магаре, маска - мрда со ушите во состојба на вознемиреност.
Примери:
Коњот стригна со ушите кога му пријде непонатиот.
Изведенки
1. стригнува несв.
стригнуваат
2. стригнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК