а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стриже

стрижат; стрижи, стрижете; стрижев, стрижеа; стрижел; стрижен; стрижејќи; стригов, стригоа; стригол, стригле; стриган
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11134
Реже со ножици коса, волна.
Англиски: shear
Примери:
Ќе одам на бербер да се стрижам.
Изрази
(разг.) Кога ќе ги стрижеме петлите.
(посл.) Ако си овца, секој ќе те стриже.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК