а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрија

мн. стрии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36415
Белег врз површината на кожата во облик на бразда, линија.
Англиски: stretch mark
Употреба: Медицина
Примери:
Мелемот за стрии се нанесува во тенок слој со помош на широка четка на местата зафатени од стрии.
Речиси секоја жена во одреден период од животот развива стрии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК