а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрмен

стрмни
Вид збор: Придавка
Ранг: 4997
Што се качува или паѓа многу силно.
Англиски: steep
Примери:
Стрмен брег.
Стрмен пат.
Стрмни скали.