а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

строен

стројниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7794
1. Убав, личен, добро граден.
Англиски: handsome
Примери:
Стројна мома.
2. складен, хармоничен
Англиски: harmonious
Примери:
Стројна песна.
Стројна елка.
Изведенки
стројно прил.
Пример: Тој е стројно граден.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК