а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стројникува

стројникуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Договара свршувачка меѓу двајца.
Примери:
Тој стројникуваше за ќерката на бакалот.
Изведенки
стројникување ср.
глаг. им.