а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

струполи

струполат; струполил; струполен; струполеше
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4972
1. Собори нешто со шум.
Англиски: bring down Албански: përmbys, rrëxoj
Примери:
Го струполи на земја.
2. (се струполи) Падне со шум.
Англиски: fall down Албански: përmbys, rrëxoj
Примери:
Се струполи во фотелјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК