а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

струполува

струполуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18349
1. кутне
Англиски: bring down Албански: rrëxoj, përmbys
2. (се струполи) паѓа
Англиски: fall down Албански: rrëxoj, përmbys
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК