а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

струшен

струшениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 56123
1. (глаг. прид.) струши
Англиски: murky
2. Што е наоблачен, матен, темен.
Англиски: murky
Примери:
Во едно струшно зимно попладне излегоа надвор.
струшен хоризонт
3. намуртен, смуртен
Англиски: murky
Употреба: Преносно значење
Примери:
струшено лице
Изведенки
1. струшено прил.
Пример: Го гледа струшено.
2. струшеност ж.