а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

струши

(се) струшат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (се) наоблачи
Англиски: get cloudy Албански: mjegullohet, vranësohet
Примери:
Небото се струши од сите страни, ќе врне.
2. се намурти, се смурти
Англиски: darken Албански: errësoj, mrolem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа се струши кога го препозна.
Изведенки
1. струшува несв.
(се) струшуваат
2. струшување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК