а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

струшка

мн. струшки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47086
1. Направа, обично за стружење тесто.
Англиски: grater Албански: rende
2. струганица
Англиски: wood shaving Албански: tallash
3. (обично мн.) Останки од тесто што ќе се истружат.
Англиски: leftovers Албански: të mbetura brumi
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК