а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрча

стрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3912
1. Дојде, стигне со трчање.
Англиски: run Албански: nxitoj, vrapoj
Примери:
Кога го видоа автобусот, стрчаа сите.
2. Забрзано упати негде.
Англиски: hurry Албански: nxitoj
Примери:
Мајката потрча по скалите.
3. (се стрча) Веднаш дотрча.
Англиски: run Албански: vrapoj, nxitoj
Примери:
Се стрчаа децата.
Се стрчаа да му целиваат рака.