а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрчи

стрчат; стрчел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9325
1. Стои прав, неналегнат.
Англиски: loom, protrude Албански: qëndron drejt, jo i shtrirë
Примери:
Му стрчат мустаците под носот.
2. Стои извишен, високо издигнат.
Англиски: jut out Албански: qëndron i lartësuar
Примери:
Големи карпи стрчеа од морето.
3. Се истакнува, паѓа в очи.
Англиски: stand out Албански: bie në sy, qëndron mbi sipërfaqe
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој секогаш стрчи меѓу другарите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК