а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стршен

мн. стршни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14399
1. вид оса
Латински: Vespa crabro Англиски: hornet Албански: lloj grenze
Употреба: Зоологија
Примери:
Почина од убод од стршен.
2. немирко
Албански: lazdran, çapkën
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. стршлен м.
мн. стршлени
дијал.
2. стршел м.
мн. стршли
дијал.