а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

студенее

студенеат; студенееше, студенеело
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 37481
За време - станува студено.
Употреба: Безлично
Примери:
Надвор почна да студенее.