а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

студенокрвен

студенокрвна
Вид збор: Придавка
Што нема постојана телесна температура, што има способност да ја менува телесната температура во зависност од температурата на средината; ладнокрвен.
Англиски: cold-blooded
Употреба: Зоологија
Примери:
студенокрвно животно
Полноглавците се студенокрвни животни.
Изведенки
студенокрвност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК