а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

студен

студени
Вид збор: Придавка
Ранг: 772
1. Кој има ниска температура.
Англиски: cold
Примери:
Студен воздух.
Студена вода.
(разг.) Ме облеа студена пот.
Студен туш.
студена војна
Студено јадење.
Студено оружје.
2. рамнодушен, нечувствителен, ладен
Англиски: cold
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го погледа со студени очи.
Студен пречек.