а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

студ

мн. студови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1476
1. (едн.) Состојба на ниска температура на воздухот.
Англиски: coldness Албански: acar, të ftohtë
Примери:
Се тресе од студ.
Изѕемна од студ.
2. Студено време.
Англиски: coldness Албански: acar
Примери:
(разг.) Голем студ.
Сув студ.
Тресе клинци од студ.
Изрази
(посл.) На студ јунаштво не бидува.
(разг.) Камен пука од студ.