а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ступка

ступкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (за срце) Почне да тупка.
Англиски: palpitate Албански: rreh
Употреба: Медицина
Примери:
В гради срце му ступка.
2. Почне наеднаш да тупка, удира, тупне малку со нозете во земја.
Англиски: knock Албански: përplas, trokas
Примери:
Ступка по едно време со нозете.
Изведенки
1. ступкува несв.
ступкуваат
2. ступкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК