а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сугерира

сугерираат; сугерирал; сугериран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 2702
Повлијае, влијае врз нечие мислење, волја или чувство.
Англиски: suggest Албански: sugjeroj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК