а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сугестибилен

сугестибилниот
Вид збор: Придавка
Што лесно потпаѓа под сугестија, што подлежи на сугестија.
Примери:
Таа имаше некритично и сугестибилно мислење.
Изведенки
1. сугестибилно прил.
Пример: Сугестибилно потврдуваше со главата, иако не знаеше за што точно се работи.
2. сугестибилност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК