а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сугестивен

сугестивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15751
1. влијателен, упливен
Англиски: suggestive
2. Што е поврзан со хипноза.
Англиски: suggestive
3. Што настојува да влијае на мислењето и постапките на некого, што има моќ да сугерира.
Англиски: suggestive
Примери:
Сугестивно прашање.
Сугестивен одговор.
Изведенки
1. сугестивност ж.
(едн.)
2. сугестивно прил.
Пример: Зборуваше сугестивно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК