а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сугестија

мн. сугестии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7046
1. Влијаење врз нечија волја.
Англиски: suggestion Албански: sugjestion
Употреба: Правда
Примери:
Тој е под сугестија.
2. Влијаење врз психата.
Англиски: hypnosis Албански: hipnozë
Употреба: Медицина
Примери:
Со сугестија го доведе во транс.
Лекување со сугестија.
3. предлог, совет, поттик
Англиски: suggestion Албански: sugjestion
Примери:
Ни даде неколку сугестии за решението.