а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сугреб

мн. сугреби
Вид збор: Именка, машки род
1. Изгребана и расфрлана земја од кучиња, пилиња и сл.
Албански: tokë e gërvishtur
2. Исипување по снагата, копривна треска.
Латински: Urticaria Англиски: nettle Албански: ethe hithëri
Употреба: Медицина