а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сугурен

сугурниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 50578
извиткан, свиткан, подгрбавен
Англиски: stooping, crooked
Примери:
Одеше сугурен човек пред нив.
Изведенки
сугурено прил.
Пример: Оди сугурено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК