а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сугурец

мн. сугурци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35842
1. (обично мн.) Нечистотија што излегува од снагата при триење.
Албански: fundrinë, llom
2. Ситни парченца тесто што се фаќаат на раце при месење и што паѓаат при триење.
Албански: mbeturina brumi
3. усукано предено
Англиски: lint Албански: dredhje, përdredhje
4. (само мн.) Извиткано перче коса.
Англиски: curl
Примери:
Од нервоза му се засука косата во сугурци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК