а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

судски

Види и: суд (м.)
судска
Вид збор: Придавка
Ранг: 1512
Што се однесува на активност на суд.
Англиски: legal Албански: gjyqsor
Употреба: Правда
Примери:
По судски пат.
судска медицина
судска постапка
судски процес
судски извршител
судски писар
судски трошоци