а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

суицид

мн. суициди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31397
самоубиство
Англиски: suicide
Употреба: Медицина
Примери:
Тоа се одразува врз младите за кои суицидот се чини единствен избор и исход во кризата на вредности.
Изведенки
1. суициден прид.
суицидниот
Пример: суицидни мисли
2. суицидален прид.
суицидалниот
загрозен од суицид
3. суицидност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК