а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сукња

мн. сукњи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8912
женска облека
Англиски: skirt Српски: сукња Бугарски: пола
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Плисирана сукња.
Изведенки
1. сукњиче ср.
мн. сукњичиња
2. сукњичка ж.
мн. сукњички
3. сукњиште ср.
мн. сукњишта
пејор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК