а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сулинар

мн. сулинари
Вид збор: Именка, машки род
1. ќунк
Англиски: gutter Албански: buri
Примери:
Сулинарите од ќумбето треба да се исчистат.
2. мразулец
Англиски: icicle Албански: ehull akulli
Примери:
Сулинарите висат од покривите на куќите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК