а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сулфуроводород

мн. сулфуроводороди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52098
Горлив, смрдлив и отровен гас што настанува при разложување на протеините.
Латински: H2S Англиски: hydrogen sulphide
Употреба: Екологија , Хемија
Примери:
Со тоа ќе се избегне појава од непријатни загадувачи како што се метан и сулфуроводород.