а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сумалочен

сумалочна
Вид збор: Придавка
малечок
Англиски: small
Примери:
Неговиот сосед беше сумалочен, весел човек.