а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сумарен

сумарна
Вид збор: Придавка
1. Кој е добиен како збир, како резултат од собирање.
Англиски: summarized
Примери:
Сумарен резултат.
2. обопштен, нерасчленет, неконкретизиран
Англиски: generalized
Примери:
Сумарен преглед на фактите.