а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сума

мн. суми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4691
1. Резултат добиен со собирање.
Англиски: sum Албански: shumë
Употреба: Математика
2. Општо количество, целокупност на нешто.
Англиски: total Албански: total
3. Извесно количество пари.
Англиски: amount Албански: sasi
Примери:
Сумата што ја добивме е точна.
Општата сума
Не беше тоа голема сума, но сепак беше должен.
Мала сума пари.
Изрази
(разг.) Сума сумарум (се заедно, вкупниот збир).