а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сумира

сумираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 20619
1. собере, собира, пресмета, пресметува
Англиски: sum up Албански: sumoj, përmbledh
Употреба: Математика
Примери:
Тој ги сумира приходите на претпријатието.
2. Обопшти, обопштува, изведе, изведува заклучоци.
Англиски: summarize Албански: përmbledh
Примери:
Претседавачот ги сумира мислењата изнесени во дискусијата.