а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

суми

сумат
Вид збор: Глагол, свршен
Дојде на ум, помисли, сети.
Примери:
Не му се суми ни вода да се напие.
После сумиле дека се разбила касата.
Не те сумив кога си дошол.