а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сунетлија

мн. сунетлии
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што врши сунет.
Турски: sünnetçi
Употреба: Медицина , Разговорно
2. Тој врз кого се врши сунет.
Турски: sünnetli
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК