а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

супа

мн. супи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5218
Течно јаддење направено од варен зеленчук, месо, риба и сл.
Англиски: soup Албански: supë
Употреба: Гастрономија
Примери:
говедска супа
пилешка супа
рибина супа