а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

суправи

суправат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45370
1. намести, среди, дотера (куќа, дом)
Англиски: put in order Албански: rregulloj
Примери:
Прво ќе ја очистеше куќата, ќе ја суправеше убаво.
2. убие, отепа
Англиски: kill Албански: vras, mbys
Употреба: Преносно значење
Примери:
Беше го суправил во пештерата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК