а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

суспендира

суспендираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 40862
Привремено отстрани, отстранува од служба, од организација, клуб; одложи, одлага дејството на нешто за извесно време.
Англиски: suspend
Употреба: Административен термин
Примери:
Судот ги суспендира сите учесници.
Казната се суспенидра.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК