а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сфера

мн. сфери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1826
1. Во геометријата - тело со валчеста форма.
Англиски: sphere Албански: sferë
Употреба: Математика
Примери:
Земјината сфера.
2. Круг на дејство; општествена средина.
Англиски: sphere Албански: sferë
Употреба: Политика , Преносно значење
Примери:
Тоа не спаѓа во мојата сфера.
(разг.) Виши сфери.
Сфера на влијание.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК