а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сферичен

сферична
Вид збор: Придавка
Ранг: 20202
Кој има форма на сфера.
Англиски: spherical
Употреба: Математика
Примери:
Сферично огледало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК